آرتیست‌ شو

بهترین پلاگین های میکس وکال 2021

بهترین پلاگین های میکس وکال 2021
با امتیازت به بهتر شدن پستا کمک کن

احتمالا برای شما هم یک میکس و مستر تمیز برای وکال چالش بزرگی است. شاید همیشه از مهم‌ترین قسمت‌های مراحل ساخت آهنگ باشد. اما چه کاری می‌توانیم انجام دهیم تا به یک میکس ایده‌آل برای صدای خواننده‌ی آهنگمان برسیم؟ یک: دانش و علم زیادی در میکس کسب کنیم. دو ابزارهای خود که همان پلاگین‌های میکس و مستر هستند را به خوبی بشناسیم. برای مورد اول علاوه بر تحقیق خود می‌توانید به آموزش میکس وکال آرتیست شو سر بزنید. برای مورد دوم هم در این مقاله قصد داریم بهترین پلاگین‌ های میکس وکال که پرودیوسرهای مطرح دنیا از آن‌ها استفاده می‌کنند را به شما معرفی کنیم. همراه ما باشید.

پلاگین‌های معرفی شده در این مقاله:

🔴 پلاگین کمپرسور Wave Cla2a
🔴 پلاگین افکت Oeksound Soothe2
🔴 پلاگین دیلی Soundtoys EchoBoy
🔴 پلاگین دی اسر FabFilter Pro-DS
🔴 پلاگین ریورب Valhalla DSP VintageVerb
🔴 پلاگین سچوریتور Soundtoys Decapitator
🔴 پلاگین Waves | Vocal Rider
🔴 پلاگین Celemony | Melodyne 5 Studio
🔴 پلاگین Antares Auto-Tune Pro
🔴 پلاگین Waves | Doubler

پلاگین کمپرسور Wave Cla2a

یکی از ابزارهایی که در تمام مراحل میکس یک آهنگ با آن سر و کار داریم کمپرسورها هستند. کمپرسورها برای کنترل داینامیک صدا استفاده می‌شوند. یعنی تفاوت کمترین و بیشترین نقطه صدا را کم می‌کنند. خواننده هنگام خواندن قسمت‌هایی را آرام می‌خواند و قسمت‌هایی را بلندتر. ما قرار است هنگام میکس وکال از اختلاف زیاد نقاط آرام و بلند صدا کم کنیم تا صدای وکال به تعادل برسد. پلاگین Cla2a که از یک دیوایس قدیمی کمپرسور شبیه‌سازی شده، از بهترین پلاگین های کمپرسور به حساب می‌آید که می‌توانیم در میکس وکال خود از آن استفاده کنیم.

پلاگین کمپرسور Cla2a

دانلود پلاگین کمپرسور Wave Cla2a

پلاگین افکت Oeksound Soothe2

پلاگین افکت Oeksound Soothe2 یک پلاگین ارزشمند و تمام عیار برای سرکوب و کنترل رزونانس‌های مخرب و ناگوار است. قبل از این که این پلاگین وارد بازار موسیقی شود، مهندسین صدا برای حذف رزونانس‌های مخرب مجبور بودند با ایجاد نقاطی، به صورت دستی به کنترل رزونانس در اکولایزر‌های نرم‌افزاری بپردازند که نتیجه آن صرف زمان و انرژِی فراوان بود. پلاگین soothe2 راهی حرفه‌ای برای جایگزینی این روش می‌باشد. استفاده از پلاگین Soothe2 باعث شفافیت بیشتر صدای وکال در میکس می‌شود.

پلاگین کنترل رزونانس soothe2

دانلود پلاگین افکت Oeksound Soothe2

پلاگین دیلی Soundtoys EchoBoy

مجموعه پلاگین‌های Soundtoys را می‌توان در دسته‌ی پلاگین‌های سطح یک موسیقی به حساب آورد و مسلما پلاگین EchoBoy از این مجموعه در دسته‌ی بهترین پلاگین‌ های دیلی به حساب می‌آید. اما چرا در میکس وکال از دیلی استفاده کنیم؟ استفاده از دیلی بهترین راه برای ایجاد یک فضای مناسب برای وکال در آهنگمان است. علاوه بر ایجاد یک فضای مناسب، می‌توانیم از افکت‌های مختلف دیلی نیز در میکس وکال استفاده کنیم تا حس و حال موزیک و وکالمان را تغییر دهیم. نکته کلیدی در استفاده از EchoBoy شناخت 30 افکت دیلی متفاوت این پلاگین است. افکت‌های مختلف را امتحان کنید تا به نتیجه دلخواهتان برسید.

پلاگین دیلی echoboy

دانلود پلاگین دیلی Soundtoys EchoBoy

پلاگین دی اسر FabFilter Pro-DS

دی اسر از پلاگین‌هایی است که در پروسه میکس وکال به آن نیاز داریم. یکی از پلاگین‌های محبوب دی اسر FabFilter Pro-DS است. اگر پس از ضبط وکال قبل از آن که میکس شود، گوش کنیم، علاوه بر کنترل داینامیک، بعضی از حروف تلفظ شدیدی دارند و درواقع ترنزینت زیادی دارند. کلماتی که با حروف (س، ش، ص و …) آغاز می‌شوند. دی‌اسرها پلاگین‌های هوشمندی هستند که به فرکانس‌های این حروف که به حروف سیبیلنس (sibilance) معروف‌اند، حساس‌اند. و مانند کمپرسور، فرکانس‌های این حروف را کمپرس می‌کند تا جلوی شدت و ترنزینت آن‌ها هنگام خواندن وکالیست گرفته شود. دی اسر FabFilter Pro-DS اطلاعاتی مانند این که چه مقدار دی اسر اعمال شده و چه زمانی اعمال شده را به ما می‌دهد. این اطالاعات کمک زیادی به تجربه‌ی میکسی ما می‌کند.

پلاگین دی اسر fabfilter

دانلود پلاگین دی اسر FabFilter Pro-DS

پلاگین ریورب Valhalla DSP VintageVerb

یک ریورب خوب همیشه وکالمان را از این رو به آن رو می‌کند. انتخاب بهترین پلاگین ریورب بین پلاگین‌های کمپانی‌های مشهور کار سختی است. اما ریورب والهالا امتحان خود را پس داده و در بین پرودیوسرها و میکس‌من‌ها محبوبیت زیادی کسب کرده است. اضافه کردن ریورب به وکال همیشه از قسمت‌های جذاب میکس یک آهنگ است. تنظیمات و حالت‌های مختلف آن را امتحان کنید تا به صدای ایده‌آل خود برسید. کار با این پلاگین به علت فضای کاربری ساده‌ای که دارد واقعا جذاب است.

پلاگین ریورب Valhalla DSP VintageVerb

دانلود پلاگین ریورب Valhalla DSP VintageVerb

پلاگین سچوریتور Soundtoys Decapitator

گرما دادن به صدا باعث زنده بودن بیشتر صداها می‌شود. یکی از پروسه‌هایی که معمولا در میکس آهنگ ثابت است، سچوریشن می‌باشد. اصلا چرا باید به صدا گرما دهیم؟ یا منظورمان از گرما چیست؟ در گذشته هنگام ضبط صدا از تیپ مشین‌ (Tape Machine) استفاده می‌کردند که کمی صدای هوا و هارمونی‌ به صدا اضافه می‌کرد (یعنی صدا به شکل شفاف ضبط نمی‌شد). بعد از گذشت زمان و ورود نرم‌افزارهای دیجیتالی برای ضبط صدا، مهندسین موسیقی و صدا به این نتیجه رسیدند که بودن آن هارمونی و هوایی که ضبط می‌شود بهتر از نبود آن است و باعث گوش‌نوازتر شدن صداها می‌شود.

بنابراین تصمیم گرفتند که این هارمونی‌ها را با شبیه‌سازی از دیوایس‌های تیپ‌مشین در قالب پلاگین‌های سچوریتور به موسیقی برگردانند. امروزه نیز میکس‌من‌ها از پلاگین‌های سچوریتور برای گرما دادن و زنده کردن صدا استفاده می‌کنند تا گوش دادن آن لذت‌بخش‌تر باشد. از سچوریتورها برای پردازش بیشتر صداها استفاده می‌شود که وکال نیز از آن مستثنی نیست.

پلاگین سچوریتور Soundtoys Decapitator

دانلود پلاگین سچوریتور Soundtoys Decapitator

پلاگین Waves | Vocal Rider

پلاگین وکال رایدر یک دستیار عالی برای کنترل لول صدای وکال است. همانطور که گفتیم صدای وکال پس از ضبط داینامیک زیادی دارد که باید ویرایش شود. پلاگین Vocal Rider به شکل اتوماتیک داینامیک صدای وکال را کنترل می‌کند. این کار باعث صرفه‌جویی زیادی در زمانمان می‌شود. کنترل داینامیک صدا گاهی نیازمند ترکیبی از اوتومیشن و کمپرس کردن صدا است. استفاده ازgain automation برای ایجاد ثبات قبل از آن که کمپرس را اعمال کنیم، یکی از تمیزترین و هوشمندانه‌ترین راه‌ها برای گرفتن خروجی خوب از حجم صداست.

پلاگین Waves | Vocal Rider

دانلود پلاگین Waves Vocal Rider

پلاگین Celemony | Melodyne 5 Studio

پلاگین ملوداین اصلاح پیچ‌ها را برایمان مثل آب خوردن راحت می‌کند. ملوداین نت‌های هر صدایی را برای ما جدا می‌کند تا به صورت دستی به تنظیم و اصلاح پیچ آن نت بپردازیم. پلاگین ملوداین بسیار هوشمند است. در میکس وکال از ملوداین استفاده می‌کنند تا نت‌های مختلف صدای خواننده را به شکل جداگانه تنظیم کنیم تا در نهایت به صدای دلخواه برسند. ملوداین بی‌شک از پرکاربردترین پلاگین‌ها در میکس وکال است.

پلاگین Celemony | Melodyne 4 Studio

دانلود پلاگین Celemony | Melodyne 5 Studio

پلاگین Antares Auto-Tune Pro

نمی‌توان لیستی از بهترین پلاگین های میکس وکال تهیه کرد و پلاگین Antares Auto-Tune Pro را در آن قرار نداد! این پلاگین به عنوان یکی از بهترین پلاگین‌های میکس وکال به حساب می‌آید. ویژگی‌های Tune Pro شگفت‌انگیزی دارد که به ما اجازه پردازش هرچه بهتر صدای وکالمان را می‌دهد. پلاگین Auto-Tune Pro با درنظر گرفتن گام آهنگ شما، نت‌‌ها را روی گام شما کوک می‌کند. Auto-Tune Pro این کار را به صورت اوتوماتیک انجام می‌دهد. کافی است گام آهنگ ما را بشناسد تا نت‌ها را روی آن کوک کند.

پلاگین Antares Auto-Tune Pro

دانلود پلاگین Antares Auto-Tune Pro

پلاگین Waves | Doubler

پلاگین دوبلر از کمپانی محبوب Waves یک ابزار عالی برای واید کردن صدای وکال است. Doubler از دیلی و مادلیشن پیچ (pitch modulation) استفاده می‌کند تا به صدا عرض و texture (ساختار) دهد. پلاگین Doubler امکانات دیگری نیز دارد. مانند دابل ترکینگ، اضافه کردن هارمونی، افکت کوروس (Chorus) و … . این پلاگین به عریض بودن، پر بودن و کاراکتر صدای وکال کمک زیادی می‌کند. استفاده‌ از تکنیک Doubler باعث افزایش احساس و شدت هیجان بیشتر در قسمت کوروس و هوک آهنگ می‌شود.

پلاگین Waves | Doubler

دانلود پلاگین Waves | Doubler

امیدورام این پست براتون مفید واقع شده باشه 😊 قطعا شما دوستان هنرمند آرتیست‌شو از پلاگین‌های دیگه‌ای هم برای میکس وکال استفاده می‌کنین که در این لیست حضور ندارن 🎙 لطفا شما هم بگید از چه پلاگینی برای میکس وکال استفاده می‌کنین و دلیلتون چیه تا از هم یاد بگیریم 🧡

امین خان‌زاده

  نوشته‌های مرتبط

  دیدگاه‌ها

  *
  *

   Amirhossein_kh پاسخ

   دمتون گرم

  0