آرتیست‌شو

بررسی دقیق کامپیوتر در استودیو خانگی

بررسی کامپیوتر یا لپ‌تاپ برای استودیو خانگی

تو این مقاله قصد داریم به طور کامل درباره‌ی کامپیوتر برای استودیو خانگی و تنظیم و آهنگسازی توضیح بدیم🙌🏻 اما قبل از شروع می‌خواهم این نکته را بگویم که اگر واقعا علاقه دارید به موسیقی و آهنگسازی و نگران هزینه‌های آن هستید؛ به هیچ وجه ناامید نشوید و کار خودتان را با در دسترس‌ترین ابزارها شروع کنید و بدانید تیم آرتیست‌شو همیشه آماده‌ی کمک و پاسخ‌گویی به سوالات شماست🤗

خب، کامپیوتر از اصلی‌ترین و شاید مهم‌ترین ابزارها در هوم‌استودیو و همینطور آهنگسازی است. چه بخواهیم به شکل حرفه‌ای کار کنیم یا برای سرگرمی، حتما به کامپیوتر یا لپ‌تاپ نیاز داریم. همانطور که قبلا گفته‌بودم کامپیوتر قلب استودیو خانگی ما است. زیرا تمام پردازش‌ها و محاسبات در کامپیوتر انجام می‌شود.
امروزه با بهینه‌شدن نرم‌افزارهای آهنگسازی، دیگر نیاز به داشتن سیستم خیلی قوی برای کامپیوتر خود ندارید. پس دنبال بهانه نباشید🤨 و همراه با آرتیست‌شو برویم که یک کامپیوتر خوب برای استودیو خانگی(Home Studio) خود پیدا کنیم😊
۳ فاکتور در انتخاب کامپیوتر هائز اهمیت است؛ RAM ،CPU ،Storage.
ما در این مقاله این ۳ مورد اصلی و ۳ مورد دیگر را با هم بررسی می‌کنیم و در حد توان تلاش می‌کنیم تا اطلاعات لازم برای انتخاب یک کامپیوتر مناسب برای استودیو خانگی را به شما دوستان هنرمند برسانیم تا خودتان بتوانید نسبت به کاری که انجام می‌دهید، کامپیوتر مناسب را برای خود انتخاب کنید. ضمن این که در مقاله‌های بعدی، این اطلاعات را کامل‌تر نیز خواهیم کرد؛ پس با ما باشید👊🏻

تاثیر CPU در کامپیوترهای استودیو خانگی

درست مثل بدن ما انسان‌ها که مغز وظیفه‌ی دستوردهی و کنترل دیگر اعضای بدن را بر عهده دارد، در کامپیوتر نیز این وظیفه‌ی CPU می‌باشد. CPU یا Central Processing Unit سیگنال‌هایی را برای کنترل دیگر اعضای کامپیوتر می‌فرستد؛ دستورعمل‌ها را می‌خواند و اجرا می‌کند. به این لیست دستورعمل‌ها برنامه‌ی کامپیوتر(Computer Programs) می‌گویند. تفاوت یک سی‌پی‌یو قوی و ضعیف نیز در سرعت پردازش این داده‌ها است.
سرعت سی‌پی‌یو معروف است به سرعت ساعت(Clock Speed)، که واحد اندازه‌گیری آن هرتز(Hertz) است. هرتز معمولا برای اندازه‌گیری فرکانس یا بسامد به کار گرفته می‌شود؛ اما در مورد کامپیوتر، یعنی در یک ثانیه چند چرخه‌ی دستورعملی صورت می‌گیرد. چرخه‌ی دستورعملی یعنی کامپیوتر دستورعمل را از حافظه گرفته، آن را تفسیر و پردازش کند، سپس آن را اجرا کند. از آنجا که این چرخه‌های دستورعملی می‌تواند به میلیون‌ها میلیون برسد، از واحدهای مگاهرتز و گیگاهرتز استفاده می‌شود. پس هر چه تعداد اجرای این دستورعمل‌ها در یک ثانیه بیشتر باشد، یعنی سی‌پی‌یو کامپیوتر ما سرعت بیشتری دارد.
هنگامی که از نرم‌افزار میزبان خود خروجی می‌گیریم، سی‌پی‌یو ما باید چندین بار این چرخه‌های دستور عملی را طی کند. یکی دیگر از مواردی که سی‌پی‌یو در آن تاثیر زیادی دارد، هنگام استفاده از پلاگین‌هایی مثل کمپرسور، سچوریتور(Saturator) و افکت‌هایی مانند دیلی و ریورب است. بنابراین بسیار مهم است که سرعت پردازش سی‌پی‌یو ما نسبت به پروژه‌ای که انجام می‌دهیم مناسب باشد.

سی‌پی‌یو کامپیوتر برای آهنگسازی و میکسینگ و مسترینگ

تاثیر رم (RAM) در ساخت آهنگ چگونه است؟

بسیاری هستند که رم را با حافظه‌ی جانبی کامپیوتر اشتباه می‌گیرند. در کامپیوتر دو نوع حافظه وجود دارد: حافظه‌ی اصلی و حافظه‌ی جانبی. حافظه‌ی اصلی توسط کامپیوتر مدیریت می‌شود و حافظه‌ی جانبی که در تیترهای بعدی به آن خواهیم پرداخت توسط کاربر(یعنی خودمون) مدیریت می‌شود. اگر بخواهیم رَم را با بدن انسان مقایسه کنیم، درست مانند حافظه‌ی کوتاه‌مدت ما می‌ماند. گفتیم که سی‌پی‎یو، وظیفه‌ی محاسبات داده‌ها را بر عهده دارد. خب این داده‌ها نیاز به فضایی برای ذخیره‌ی موقت دارند.
Random Access Memory یا RAM وظیفه‌ی ذخیره‌ی موقت محاسباتی که در سی‌پی‌یو انجام می‌شود را بر عهده دارد؛ بیاید با هم یک مثال را بررسی کنیم تا این موضوع برایمان بیشتر جا بیوفتد. فرض کنید هنگام آهنگسازی و تنظیم با نرم‌افزار میزبان، می‌خواهیم از صدای پیانو استفاده کنیم؛ خب به سراغ پلاگینی می‌رویم که صدای پیانو و درامز و گیتار، در آن وجود دارد و حجم آن فرضا ۵۰ گیگابایت است؛ در این هنگام همه‌ی آن ۵۰گیگابایت که قرار نیست روی رم ذخیره شود؛ فقط آن سمپل پیانو که برای آهنگمان انتخاب کردیم در فضای ذخیره‌سازی موقت رم، ذخیره می‌شود؛ پس از انجام کارمان نیز از روی رم پاک می‌شود.
رم در اجرای هم‌زمان چند برنامه خیلی موثر است. یعنی اگر رم کامپیوتر ما پایین باشد، نمی‌توانیم هم‌زمان چندین برنامه را روی کامپیوتر، اجرا کنیم. با ارتقا رم، می‌توانیم از پلاگین‌های بیشتری در پروژه‌ی خود استفاده کنیم. اگر رم ما ضعیف باشد، با افزایش پلاگین‌ها ممکن است در کارمان اختلال ایجاد شود( لگ میندازه و صدا قطع و وصل می‌شه).

رم کامپیوتر که در تولید آهنگ بسیار موثر است


به طور کلی دو نوع رم برای کامپیوترها وجود دارد. رم‌های داینامیک(Dynamic RAM) و رم‌های استاتیک(Static RAM). خب با رم‌های استاتیک در این مقاله کاری نداریم.
اما درباره‌ی رم‌های داینامیک: نسل اول این نوع رم‌ها SDR بود که سرعت انتقال داده‌ها در آن ضعیف بود(انتقال یک بیت در هر کلاک‌پالس). از سال ۲۰۰۰ به بعد نسل جدید این نوع رم‌ها به نام DDR، که سرعت انتقال داده‌ها در آن افزایش یافته بود، ساخته شد(انتقال دو بیت در هر کلاک‌پالس). تا به امروز نسل DDRها به DDR4 رسیده که سرعت انتقال داده‌ها در آن افزایش یافته و همینطور برق کمتری مصرف می‌کند. اما نکته‌ای که درباره‌ی این نوع رم‌ها وجود دارد این است که نمی‌توان از هر نسل DDR طراحی شده روی کامپیوتر برای نسل قبلی استفاده کرد. به عنوان مثال برای کامپیوتری که برای حافظه‌ی DDR3 طراحی شده، نمی‌توان از حافظه‌ی DDR4 استفاده کرد؛ این نکته را نیز هنگام خرید کامپیوتر برای استودیو خانگی خود، مورد توجه قرار دهید.
نکات درباره‌ی رم بسیار زیاد است که در بحث ما نمی‌گنجد🤷🏻‍♂ پس به سراغ مبحث بعدی می‌رویم.

تاثیر حافظه‌ جانبی(Storage) در تنظیم و آهنگسازی

بر عکس حافظه‌ی رم کامپیوتر که یک نوع حافظه‌ی به اصطلاح فرار است، حافظه‌ی جانبی برای ذخیره‌ی دائمی داده‌ها به کار گرفته می‌شود. درست مانند حافظه‌ی بلندمدت ما. بدون شک از اهمیت زیادی برخوردار است.
در این بخش از مقاله، ما دو نوع مهم حافظه‌های جانبی، یعنی حافظه‌ی SSD و حافظه‌ی HDD را بررسی می‌کنیم.

حافظه‌ی SSD

SSD یا Solid State Drive (بگذریم از این موضوع که در زبان شیرین پارسی میشه درایو حالت جامد) همان تکنولوژی حافظه‌های فلش و کارت‌حافظه‌ی گوشی‌های موبایل است؛ اما در ابعاد بزر‌گ‌تر و حجم بیشتر. SSD دیسک فلزی‌ و هیچ اجزای متحرکی ندارد و داده‌ها درون حافظه‌ی آن، روی تراشه‌ها ذخیره می‌شود. در حال حاضر حافظه‌ی SSD از HDD گران‌تر است. یعنی نسبت قیمت به هر گیگ حافظه‌ی SSD بیشتر از حافظه‌ی HDD است؛ اما قیمت این حافظه‌ها به طور پیوسته در حال کاهش است.

حافظه‌ی SSD که سرعت بالای دارد و در تنظیم و آهنگسازی خیلی موثر است
حافظه‌ی HDD

HDD یا Hard Disk Drive(درایو دیسک سخت) که در آن ذخیره‌ی داده‌ها شکل دیگری است. HDD از حافظه‌ی مغناطیسی برای ذخیره‌ی داده‌ها استفاده می‌کند و در آن از هارد دیسک‌های گردان مغناطیسی استفاده شده است. هارد دیسک یک پلاتر فلزی است که یک پوشش مغناطیسی روی آن وجود دارد. زمانی که این پلاتر در حال چرخیدن است، هد خواندن و نوشتن توسط یک بازو به داده‌ی مورد نظر دسترسی پیدا می‌کند.

حافظه‌ی HDD که سرعت نسبتا خوبی دارد
کدام حافظه را برای کامپیوتر خود انتخاب کنیم HDD یا SSD ؟
ویژگیHDD SSD کدوم بهتره
مصرف انرژی/عمر باتریمصرف بیشتر ۶-۷ وات(به طور متوسط)
عمر باتری کمتر
مصرف کمتر (۲-۳ به طور متوسط)
ماندگاری بیشتر باتری
SSD
سرعت خواندن و نوشتن
بین ۵۰ تا ۱۲۰ مگابایت بر ثانیه
۲۰۰ مگابایت بر ثانیه در SSD معمولی
۵۰۰ مگابایت بر ثانیه در SSD رده بالا
SSD
سرعت بالا آمدن سیستم حدود ۴۰-۵۰ ثانیه حدود ۱۰-۲۰ ثانیه SSD
سرعت باز کردن فایل کمتر از SSD 30% بیشتر از HDD SSD
قیمت یک ترابایت
۲٫۵ اینچ
حدود ۴۰-۶۰ دلار حدود ۱۲۰-۱۳۰ دلار HDD

خب نتایج کاملا واضح است. اما یکی از موارد مهم(یعنی هزینه) انتخاب را برای ما مشکل می‌کند. اگه مشکلی با هزینه ندارید شک نکنید که باید SSD بگیرید. اما در حجم‌های بالا می‌توانید حافظه‌ی HDD برای خود تهیه کنید. اگر فقط میکسینگ و مسترینگ کار می‌کنید برای درایو سی، SSD تهیه کنید؛ ولی اگر آهنگسازی و تنظیم کار می‌کنید، بهتر است یک درایو SDD برای سمپل‌ها و بانک صداها داشته‌باشید. درست است که حافظه‌ی SDD بهتر است؛ اما دلیل بر بودن HDD نیست. پس نگران این مورد نیز نباشید.
برویم سراغ بعدی

کارت گرافیک(GPU)

کارت‌گرافیک یا کارت‌ ویدیو، کارتی است که خروجی تصاویر را به صفحه منتقل می‌کند. اگر از سیستم خود فقط برای آهنگسازی و میکسینگ و مسترینگ استفاده می‌کنیم، باید این نکته را بدانیم که پلاگین‌های زیادی وجود ندارند که محاسبات آن‌ها با جی‌پی‌یو انجام شود؛ اما به هر حال در مواردی این محاسبات توسط جی‌پی‌یو نیز صورت می‌گیرد. درست است که سی‌پی‌یو، رم و حافظه‌ی جانبی تاثیرات بیشتری در آهنگسازی و میکسینگ و مسترینگ دارند اما بهتر است تعادل را در سیستم خود حفظ کنیم.

مانیتورینگ صفحه(ِDisplay)

داشتن یک مانیتور در کنار لپ‌تاپ یا کامپیوتر خانگی‌مان می‌تواند پروژه آهنگسازی را برای‌مان راحت‌تر کند. به این شکل هنگام استفاده از نرم‌افزار میزبان می‌توانیم پنجره‌ی ارنج را در یک صفحه و پنجره‌ی میکسر را صفحه‌ی دیگر به طور هم‌زمان داشته باشیم. بدون شک دید بصری ما به اندازه شنوایی در آهنگسازی تاثیر ندارد. ما پیشنهاد نمی‌کنیم که هزینه‌ی اضافی برای این مورد کنید. اگر بتوانید یک صفحه مانیتور دست‌دوم نیز برای خود تهیه کنید، بسیار عالی می‌شود؛ اگر هم نه، هیچ مشکلی ایجاد نمی‌شود و همچنان می‌توانید ایده‌های خودتان را پیاده کنید و آهنگ بسازید.

اگر یک صفحه مانیتور دیگر داشته باشیم پروژه آهنگسازی برای ما راحت‌تر می‌شود

مادربورد(Motherboard)

مادربورد صفحه‌ی اصلی کامپیوتر است. اگر بخواهیم دوباره مثال مقایسه با انسان را بزنیم، مادربورد مثل نخاع بدن انسان می‌باشد و تمام اعضای دیگر را به هم دیگر متصل می‌کند. در واقع مادربورد این اجازه را می‌دهد که سی‌پی‌یو، رم، حافظه جانبی و کارت گرافیک با یکدیگر ارتباط برقرار کنند. این که تاثیر آن در آهنگسازی چیست، به این برمی‌گردد که هنگام خرید قطعاتی مثل رم و سی‌پی‌یو، باید به این نکته توجه کنیم که با مادربورد کامپیوترمان هم‌خوانی داشته باشد.

مادِربورد کامپیوتر که در آهنگسازی بی‌تاثیر نیست

نتیجه‌گیری

خب بهتر است در انتها یک جمع‌بندی داشته‌باشیم برای اینکه ببینیم چه سیستمی برای کار آهنگسازی، تنظیم صدا، میکسینگ و مسترینگ مورد نیاز است. حداقل سیستم مورد نیاز یک سی‌پی‌یو میان‌رده حداقل ۴ هسته‌ای با کلاک‌اسپید ۲٫۲ گیگاهرتز، رم دست‌کم ۸ گیگابایت و یک حافظه‌ی جانبی ۱۲۰ گیگابایت SSD برای درایو سی یک حافظه‌ی HDD یک ترابایت برای بانک‌ صداها و سمپل‌ها می‌تواند کار ما را راه بیندازد. برای تنظیم و آهنگسازی می‌توانیم حافظه‌ی جانبی خود را بیشتر کنیم؛ پس بهتر است یک حافظه‌ی HDD یک ترابایت و یک ۵۰۰ گیگابایت SSD تهیه کنیم.

امیدواریم تونسته باشیم اطلاعات لازم برای خرید یک کامپیوتر مناسب را بهتون رسونده باشیم😊راستی نظر شما چیه؟🤔 می‌تونیم زیر همین پست به سوالای هم جواب بدیم. مرسی که با ما هستین 😍

امین خان‌زاده

  نوشته‌های مرتبط

  قوانین ارسال دیدگاه

  • دیدگاه های فینگلیش تایید نخواهند شد.
  • دیدگاه های نامرتبط به مطلب تایید نخواهد شد.
  • از درج دیدگاه های تکراری پرهیز نمایید.
  دیدگاه‌ها

  *
  *

   fafa پاسخ

   آدم از خوندن مطلباتون خسته نمیشه☺️
   بسیار روان و کامل❤️👌🏻

   نرگس خانم😊 پاسخ

   مرسی از سایت خوبتون :) ❤️

   Kazilo پاسخ

   بسیار عالی ممنونم واقعا خیلی شفاف و درسته کارتون .کلی انرژی براتون فرستادم.

    امین خان‌زاده پاسخ

    مرسی کلی از این انرژی موفق باشید همیشه

   حسام استپس پاسخ

   سلام کانفیگ سیستم من اینه
   mb: asus h310 plus
   cpu : core i5 8400 2.8ghz /4ghz 9mg cash
   ۶ هسته و ۶ رشته
   ram ddr4 2x8 g skill 2400 clas 15
   hdd 2 tra
   ssd 240
   power green 550
   dvd writer
   firewire card
   ویمدوز ۱۰ ۶۴ بیتی
   گرافیک ندارم
   دو تا هم کارت صدا دارم یکی فوکوسرایت پرو ۲۴ یکی موتو اولترا لایت ام کا ۳
   نرم افزار کیوبیس ۱۰٫۵ پرو با دانگل ! اما هنوز وی اس تی پلاگین نریخنه وقتی با وی اس تی های خود کیوبیس کار میکنم کمی طول میکشه تا لود بشه ! ای سیستمم ضعیفه ؟
   اگر اره کدام قسمتش ؟ چون مادر برد من core i7 نسل ۸ و ۹ رو هم ساپورت میکنه !
   یعنی باید سی پی یو و مادبردمو عوض کنم ؟ یا فقط سی پی یو رو ؟

    حسن بهرامی پاسخ

    سلام و وقت بخیر خدمت شما
    با توجه به مشخصات سیستم شما نباید این اتفاق رخ بده و احتمالا مشکل از نسخه کیوبیس شماست؟
    ایا نسخه کیوبیستون اورجیناله یا نسخه‌های جدیدی که تو بازار ایران اومده و با دانگل هست؟

  0