آرتیست‌شو

چرا باید نام هنری برای خود انتخاب کنیم؟ + اقدامات و نکات لازم

نام مستعار برای آلبرت انیشتین

نام هنری شما چیست؟ فرض کنید که می‌توانید نام خود را عوض کنید. چه اسمی را انتخاب می‌کنید؟ کلمه‌ای که زیبا شنیده شود و آهنگین باشد؟ یا متعلق به کسی باشد که تحسینش می‌کنید؟ یا بر اساس اینکه به چه چیزی اعتقاد دارید و دوست دارید مردم شما را به وسیله آن بشناسند؟
به هر حال همه‌ی این موارد مهم هستند و بستگی دارد چگونه خودتان را توصیف می‌کنید. انتخاب نام موضوعی نیست که با اگر و اما شروع شود. در واقع هویتی است که شما دارید یا می‌خواهید به آن برسید.

🔴 یک داستان کوتاه و واقعی
🔴 چرا باید نام هنری داشته باشید؟
🔴 راهنمایی برای انتخاب نام
🔴 چگونه نام هنری خود را تغییر دهیم؟

اغلب هنرمندانی که در عرصه موسیقی فعالیت دارند تغییر نام داده‌اند؛ چراکه برای ارتباط بیشتر با شنوندگان کارهای خود نیاز دارند به خاطر بمانند و نامشان فراموش نشود. در این مقاله سعی داریم دلیل انتخاب نام آرتیستی یا هنری را بررسی کنیم و در ادامه نکاتی را گوش‌زد کنیم که ایده‌ی درستی از نام انتخابی به شما می‌دهد. در انتها مراحلی را یادآور می‌شویم که قبل و بعد از تغییر نام نیازمندید تا کریدیت (Credit) و اعتبار آثار قبلی خودتان از دست نروند.

یک داستان کوتاه و واقعی

شاید بیشتر شما دیوید بویی (David Bowie)، خواننده‌ی انگلیسی را بشناسید. دیوید بویی روی صحنه استادانه اجرا می‌کرد و از هنر تجسمی برای ابراز ایده‌های خود استفاده می‌کرد و با ادغام تئاتر با موسیقی انقلابی در صحنه ایجاد می‌کرد. همواره دغدغه‌ی اصلی او انتخاب یک نام متمایز بود زیرا آنچه میان شخصیت‌های هنری قابل توجه است نام ‌آن‌هاست.

دیوید رابرت جونز (David Robert Jones) نامی‌ بود که با آن متولد شد. در همان ابتدا این نام را جذاب نمی‌دانست و احساس می‌کرد در طول زمان راحت فراموش می‌شود. پس شروع به امتحان نام‌های جدید کرد. اولین تلاش او دیوی جونز (Davy Jones) بود که احتمالاً Davy Jones Locker شخصیتی ماورایی در اعماق دریا، روی ذهنش تاثیر گذاشته بود. متاسفانه پیش از او موزیسین دیگری از گروه The Monkees با همین نام وجود داشت که به شهرت رسیده‌ بود. رقابت در زمینه‌ی موزیک، زمانی که هم‌نام با کس دیگری باشید بسیار مشکل است. (امروزه پلتفرم‌های پخش موسیقی با استفاده از الگوریتم‌های خودشون، نتایج جست‌وجو رو بر اساس محبوبیت شخص و تعداد پخش آهنگ قرار می‌دهند.)

بار دوم تصمیم گرفت با حفظ نام خانوادگی جونز، نام کوچک خود را به تام (Tom) تغییر دهد. احتمالاً نمی‌دانست که این اسم، متعلق به نوازنده‌ای ولزی است که به طور همزمان با او در حال معروف شدن بود. نوازنده‌ی ولزی وقتی از این موضوع باخبر شد به شدت با بویی برخورد کرد و هر دو در سال‌های بعد رابطه‌ی سردی با یکدیگر داشتند.

تغییر اسم‌های دیوید بویی

در تمام زندگی بویی، آخرین پناهگاه، فرهنگ آمریکایی بود. او به طور مشهود از فرهنگ خیابانی آمریکا برای جان بخشیدن به شخصیت‌های مربوط به خود استفاده می‌کرد. بنابراین فیلم‌های آمریکایی گزینه‌ی مناسبی برای او محسوب می‌شدند. با اینکه مردم می‌گویند نام دیوید بویی از یک چاقوی شکاری گرفته شده است؛ اما جان لیونز در کتاب خود نوشته‌است: «در سال 1965‌، دیوید جونز برای ادای احترام به جیم بویی نام دیوید بویی را برگزید. (جیم بویی قهرمان فیلم جنگی-تاریخی The Alamo در سال 1960 به کارگردانی جان وین بود.) این نام در کل به برقراری ارتباط او با مخاطبانش کمک کرد و همچنین با ارائه‌ی نامی غیرمعمول او را به شخصیتی فراموش نشدنی تبدیل کرد.

چرا باید نام هنری داشته باشید؟

انتخاب نام هنری نامناسب مانند پوشیدن یک لباس زشت در مهمانی‌ است. بنابراین‌، وقت بگذارید و به این موضوع فکر کنید. به هر حال‌، این پروژه‌ی کاری شماست و شما باید از ساخت موسیقی خود، احساس خوشبختی کنید.

بسیاری از هنرمندان دنیا نامشان را تغییر داده‌اند. (حتی کسایی که فکرش رو هم نمی‌کنید!)

  • نام اصلی امینم (Eminem) رپر آمریکایی، Marshall Mathers است که دو حرف اول نام و نام خانوادگی‌اش را کنار یکدیگر قرار داد (M&M) و برای خوانایی بهتر و آهنگین‌تر شدن، حروف را با هم ادغام و کلمه‌ای جدید ساخت.
  • استورمزی (Stormzy)، نام طولانی Michael Ebenazer Kwadjo Omari Owuo Jr را داشت و پس از تغییر نام به استورمزی در مصاحبه‌هایش می‌گوید که این کلمه به ذهنش الهام شده‌است.
  • التون جان (Elton John) خواننده‌ی پاپ انگلیسی، نامش را از دو اسطوره به ارث برده است. Elton Dean و Long John Baldry.
  • لیدی گاگا (Lady Gaga) هم در این لیست جای می‌گیرد. او نام اصلیش Stefani Joanne Angelina Germanotta را تحت تاثیر آهنگی از Freddie Mercury به اسم رادیو گاگا تغییر داد.
  • و همچنین خود فردی مرکوری Freddie Mercury نام اصلی خود یعنی فرُخ بالسارا (Farrokh Bulsara) را تغییر داده بود.
  • و ….

اما اگر می‌خواهید نام خود را تغییر دهید‌، خواه برای ساخت یک برند جدید، شروع دوباره، یا به دلیل اینکه صفحه Spotify شما توسط فرد دیگری پر شده که اتفاقاً با نام شما آهنگ‌هایش را به اشتراک می‌گذارد، باید چه مراحلی را طی کنید؟ (اصلاً نترسین!) در ادامه راهنمایی برای تغییر نام و در عین حال وفا‌داری به سبکی که کار می‌کنید وجود دارد.

راهنمایی برای انتخاب نام

تقریباً تمام نکاتی که برای تغییر نام هنری خود نیاز داشتید، در داستان دیوید بویی گفته شد. انتخاب نام مستعار می‌تواند به اندازه‌ی تصمیم‌گیری در مورد نوع موسیقی که تولید می‌کنید، مهم باشد.

۱. هرگز نامی وحشتناک و سخت انتخاب نکنید. باید طوری باشد که به راحتی تلفظ شود.

۲. نام منحصر به فردی انتخاب کنید. حالا که دستتان باز است اسم خاصی را انتخاب کنید که در موتور‌های جست‌وجو مانند گوگل اول بیاید نه آخر. این‌ کار باعث می‌شود تا شنوندگان، شما را راحت‌تر پیدا کنند.

۳. برای محقق کردن نکته‌ی قبل می توانید از ترکیب دو اسم کنار هم استفاده کنید. اگر این دو کلمه تا حد امکان آسان و در کنار هم قرار گرفتنشان آهنگین باشد، عالی می‌شود. (مانند Knife Party)

۴. از علائم غیر قابل فهم در اسم استفاده نکنید. (مانند @#$)

چگونه نام هنری خود را تغییر دهیم؟

سه چیز وجود دارد که باید به آن‌ها توجه کنید: نام شما در سرویس‌های پخش آنلاین آهنگ (استریم)، نام شما در شبکه های اجتماعی و سوم، دامنه‌ها و آدرس‌های ایمیل شما.

اگر می‌خواهید همه موسیقی‌های قدیمی خود را به جای دیگری منتقل کنید‌، چالش برانگیزترین مرحله، تغییر نام هنری شما در سرویس‌های پخش آنلاین آهنگ است. این موضوع بویژه برای هنرمندان مستقل و بدون ارتباط در این سیستم‌ها، بسیار دشوار است. توزیع کنندگان شخص ثالث متأسفانه به شما اجازه نمی‌دهند نام خود را مانند نام کاربری در وب سایتی مانند SoundCloud تغییر دهید. با این حال، اکثر سرویس‌های آنلاین موسیقی مانند Spotify و Apple Music به شما امکان می‌دهند تعداد پخش آهنگ و همچنین قرارگیری لیست پخش برای موسیقی قدیمی را با نام جدید حفظ کنید. (عالیه! مگه نه؟)

کافیست مراحل زیر را دنبال کنید:

1. اولین کاری که باید انجام دهید این است که تمام موسیقی‌های خود را از این سرویس‌ها بیرون بیاورید. این کار ممکن است دلهره‌آور به نظر برسد‌، اما نگران نباشید توضیح می‌دهیم. کدهای ISRC خود را یادداشت کنید‌، زیرا برخی از توزیع کنندگان (مانند DistroKid) به شما اجازه می‌دهند هنگام بارگذاری مجدد‌، کدهای مربوطه را وارد کنید.

کد ISRC

2. موسیقی خود را با نام جدید خود در سرویس پخش خود بارگذاری کنید. برای اکثر سرویس‌های استریمینگ، این کار باید بدون مشکل باشد. بیشتر توزیع کنندگان شخص ثالث به شما اجازه می‌دهند کدهای ISRC قدیمی کار خود را وارد کنید. اگر موسیقی شما رد شد زیرا یک سیستم عامل پخش نسخه‌های مشابه را تشخیص می‌دهد‌، با پشتیبانی آن‌ها تماس بگیرید. اگر نمی‌توانند به شما کمک کنند‌، توزیع‌کننده دیگری را امتحان کنید. با این کار حتی تعداد پخش آهنگتان نیز منتقل می‌شود و لازم نیست از اول شروع کنید. الگوریتم‌های این سرویس‌ها برای تشخیص موسیقی کاملاً قابل اعتماد هستند.

3. اگر هنوز در بارگذاری مجدد موسیقی مشکلی دارید، ترفند دیگری که می توانید امتحان کنید این است که مستر (Master) آهنگ خود را کمی تغییر دهید. مثلاً fade-in یا fade-out را به آهنگ اضافه کنید. در این صورت سرویس‌ها مستقیم آهنگ را رد نمی‌کنند، اما به شما این اجازه می دهند که تعداد پخش موزیکتان با نام جدید بالا برود.

fade-in و fade-out در آهنگ

4. نام جدید خود را با همه به اشتراک بگذارید! یک راه عالی برای انجام این کار‌، زمانبندی برای ایجاد نام جدید یا انتشار موزیک است. بنابراین همه می‌توانند حساب جدید شما را دنبال کنند و منتظر موسیقی جدیدتان باشند.

به سرعت نام‌های کاربری موجود در شبکه‌های اجتماعی  را برای نام هنری جدید خود، به دست آورید. همیشه می‌توانید نام کاربری را قبل از استفاده ثبت و رزرو کنید. توجه داشته باشید که اینستاگرام به شما اجازه نمی‌دهد تا حداکثر دو هفته نام خود را تغییر دهید؛ بنابراین مطمئن شوید که برای تغییر نام کاربری خود زمان لازم را دارید.

تغییر نام هنری‌، شروعی دوباره است. ایده حذف آهنگانتون از سرویس‌ها و خطر بارگذاری مجدد یا شروع پروژه جدید می‌تونه ترسناک باشد؛ اما این هنر شماست و مهم‌تر از همه، شما باید اولویت خودتون رو حفظ کنین. مثل پرینس (Prince) که نام خودشو برای مبارزه با لیبل ضبط تغییر داد.

چقدر برات مفید بود؟

کلیک کن و امتیاز بده:

3.5 / 5. 4

علی قاسمی راد

نوشته‌های مرتبط

دیدگاه‌ها

*
*

0
دانلود رایگان
دانلود رایگان