آرتیست شو

میکروفون داینامیک چیست؟ - آرتیست شو | مرجع آموزشی موسیقی

ضمانت بازگشت
فایل های تست شده
پرداخت آنلاین
تضمین کیفیت
دانلود فوری

میکروفون داینامیک چیست

میکروفون داینامیک چیست؟

کلمه ی داینامیک معانی مختلفی دارد ، مخصوصا وقتی که برای صدا و موسیقی به کار می رود . در این مورد ما با “دامنه ی داینامیکی (Dynamic Range)” یا “اجرای داینامیک” سروکار نداریم . در این مفهوم داینامیک به نوعی مشابه با نیروی الکترومغناطیسی است که در دینام دوچرخه ایجاد می شود . وقتی یک رسانای الکتریکی در یک میدان مغناطیسی حرکت می کند ، یک جریان الکتریکی ایجاد می شود.

میکروفون های داینامیک به دو دسته تقسیم می شوند: میکروفون های با سیمپیچ متحرک (moving coil) و میکروفون های ریبِن .

 

کپسول یک میکروفون داینامیک با سیمپیچ متحرک

کپسول یک میکروفون داینامیک با سیمپیچ متحرک : در پشت آن لایه ی شفاف می توانید سیمپیچ را ببینید که به وسیله ی یک آهن ربای ثابت احاطه شده است.

 

میکروفون های با سیمپیچ متحرک(میکروفون های داینامیک) :

درک میکروفون های با سیمپیچ متحرک راحت است ؛ زیرا در واقع مشابه یک اسپیکر عمل می کنند . در پشت غشا یک سیمپیچ تعبیه شده است که یک آهن ربای قوی آن را احاطه کرده است.هنگامی که موج صدا به میکروفون ضربه می زند ، همراه با موج صدا ، پوسته و به دنبال آن سیمپیچ متحرک به حرکت در می آید .حرکت نسبی سیمپیچ در فضای مغناطیسی ، یک ولتاژ با سیگنال ضعیف در سیمپیچ ایجاد می کند ، که میتوان گفت میکروفون دقیقا همین است ؛ ابزاری که صدا را به سیگنال الکتریکی تبدیل می کند.

میکروفون های با سیمپیچ متحرک به دلیل مستحکم بودن و عدم نیاز به برق ، ترجیحا در استیج به کار گرفته می شوند ؛ اما در استودیوها مهندسین ترجیح می دهند از میکروفون های کاندنسر(Condenser)  استفاده کنند که استحکامشان کمتر است ، اما بازتولید صدای با کیفیت تری دارند.

میکروفون های با سیمپیچ متحرک تا کنون معروف ترین نوع از میکروفون های داینامیک بودند و از آنجایی که “میکروفون های سیمپیچ متحرک” یک عبارت طولانی است ، مهندیسن صدا ترجیح می دهند که آن ها رو به اسم “میکروفون های داینامیک” معرفی کنند.

بسیاری فکر می کنند که میکروفون های ریبِن یک نوع متفاوت از میکروفون ها هستند ؛ اگرچه این گفته از لحاظ تکنیکی کاملا اشتباه است ، اما از لحاظ کابردی به نوعی درست به نظر می رسد ؛ به این دلیل که میکروفون های ریبِن غول های بسیار عجیب غریبی هستند ، که صدا و رفتار متفاوتی نسبت به میکروفون های با سیمپیچ متحرک دارند.

 

مبدل ریبن

یک مبدل ریبِن : دو آهن ربای ثابت در یک قالب فلزی ، یک شکاف مغناطیسی ایجاد می کنند که یک نوار نازک آلمینیومی در آن می تواند همراه با موج های صدا حرکت کند.

میکروفون های ریبِن (Ribbon) :

میکروفون های ریبِن بر اساس قوانینی مشابه با قوانین القای الکترومغناطیسی کار می کنند . اگرچه به جای اینکه دارای غشا و سیمپیچ باشند ، از یک فویل بسیار نازک آلومینیومی استفاده می کنند . به عبارت دیگر آن غشا خود به عنوان یک رسانای الکتریکی است که در شکاف مغناطیسی حرکت می کند.این نوار نازک آلومینیومی بسیار سبک تر از یک قشای همراه با سیمپیچ مسی است.یک مبدل ریبِن بسیار سریع تر و دقیق تر از سیمپیچ های متحرک می تواند حرکت کند.

بنابراین به دلیل اینکه به جای سیمپیچ های متحرک فقط یک رسانا در شکاف مغناطیسی داریم ، خروجی ضعیف تری خواهیم داشت و به همین دلیل میکروفون های ریبِن یک مبدل اِستِپ آپ دارند که ولتاژ خروجی میکروفون ها را  حدودا 30 برابر می کند.میکروفون های ریبن معمولا حساسیت (ولتاژ خروجی در یک فشار صوتی داده شده) کمتری از یک میکروفون با سیمپیچ متحرک دارند.بنابراین یک میکروفون ریبِن نیاز به یک پِری امپ (PreAmp) با نویز بسیار کم و با گِین (Gain) بسیار قوی دارد.درحالت طبیعی میکروفون های ریبِن دوقطبی هستند ؛ به این معنی که حساسیت برابری نسبت به صدایی که از جلو وارد میکروفون می شود و صدایی که از پشت وارد میکروفون می شود ، دارند.

ولی به صدایی که از بقل وارد میکروفون می شود واکنشی نشان نمی دهد ، این الگوی ذخیره سازی فیگوراِیت(Figure-8) نام دارد.

میکروفون های ریبِن خیلی حساس و شکننده هستند و باید با دقت از آن ها مراقبت کرد.یکی از معایب آنها این است که پاسخ فرکانسی میکروفون های ریبِن در ناحیه ی فرکانسی بالا (treble) خیلی محدود شده است.امروزه میکروفون های ریبِن برای موارد خاصی استفاده می شوند که خیلی به فرکانس بالا(treble) نیاز ندارد ، مانند کابینت های گیتار الکتریک یا برای سازهای برنجی که خیلی شفاف هستند و ما مایل نیستیم آن شفافیت بالا در میکروفون ضبط شود .

میکروفون های جدیدتری به نام میکروفون ریبِن اکتیو ساخته شده اند ؛ که یک مدار امپلی فایر ( Amplifier) برای خروجی بیشتر در آن تعبیه شده است . این میکروفون ها به فانتوم پاور نیاز دارند درست مانند میکروفون های کاندنسر (Condenser).

 

برای مطالعه سری دوم این مقاله ، معرفی کامل میکروفون های کاندنسر اینجا کلیک کنید !

اگر اطلاعاتی درباره میکروفون های داینامیک دارید و یا تجربه استفاده از آن ها را داشته اید لطفا نظراتتون رو زیر پست باهامون به اشتراک بگذارید.

در این قسمت می توانید نمونه ای از صدای ضبط شده توسط این میکروفون را گوش کنید :

 

میکروفون سیمپیچ متحرک :

 

 

میکروفون ریبن :

 

 

منبع : وبسایت شرکت نویمن

به این مطلب امتیاز دهید.
5 / 3.39
[ 33 رای ]
بازدید : 1,259 بار دسته بندی : مجله ، مقاله ها ، موسیقی تاريخ : 15 اردیبهشت 1398 به اشتراک بگذارید :
دیدگاه کاربران
    • دیدگاه ارسال شده توسط شما ، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
    • دیدگاهی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با مطلب باشد منتشر نخواهد شد.