آرتیست‌ شو

آموزش حذف نویز صدا در اف ال استودیو + ویدئو

حذف نویز صدا در اف ال استودیو
با امتیازت به بهتر شدن پستا کمک کن

ضبط صدا یکی از مراحل اصلی آهنگسازی و تنظیم می‌باشد. با پیشرفت تکنولوژی و اختراع میکروفون‌های حرفه‌‌ای، این کار در استودیوهای مجهز به راحتی صورت می‌گیرد. با این حال این میکروفون‌ها بسیار گران قیمت هستند و هر کسی توان تهیه آن‌ها را ندارد. از طرف دیگر میکروفون‌های ارزان‌تر دارای مشکلاتی مانند وجود نویز در صدا باشند. با این حال نیازی نیست که نگران هزینه بالای تهیه میکروفون‌های گران قیمت باشید. در این مقاله قصد داریم به شما یاد بدهیم که چطور با استفاده از نرم افزار اف ال استودیو (FL Studio) و پلاگین پیش‌فرض خودش یعنی ادیسون، نویز موجود در فایل صوتی را تا حد زیادی حذف کنید.

ویدئو آموزشی حذف نویز از فایل صوتی در اف ال استودیو

چگونه نویز صدای ضبط شده را بگیریم؟

بعد از باز کردن نرم افزار اف ال استودیو، فایل صوتی مد نظرتان را با استفاده از Drag and Drop وارد بخش Playlist کنید. روی آن راست کلیک کرده و گزینه Edit Sample را انتخاب کنید. بعد از انجام این کار، فایل صوتی شما در پلاگین Edison که یکی از پلاگین‌های پیش فرض اف ال استودیو است، باز می‌شود. برای بهتر انجام شدن نویز گیری، بهتر است بعد از اتمام ضبط صدای مد نظر، بگذارید تا کمی هم صدای نویز ضبط شود تا این پلاگین بتواند دقیق‌تر آن را شناسایی کند.

برای دریافت آخرین و پایدارترین نسخه‌ی اف ال استودیو کافیست روی لینک زیر کلیک کنید:
دانلود نرم‌ افزار آهنگسازی اف ال استودیو Image-Line FL Studio

داخل پلاگین Edison بخشی از فایل صوتی که فقط شامل صدای نویز می‌باشد را انتخاب کنید و گزینه Clean Up (Denoise) را انتخاب و در پنجره باز شده روی گزینه Acquire Noise Profile کلیک کنید. سپس با استفاده از کلیدهای ترکیبی Ctrl + A کل فایل صوتی را انتخاب کرده، مجددا روی گزینه Clean Up (Denoise) کلیک کنید. مشاهده می‌کنید که پلاگین، نویز موجود در صدا را شناسایی کرده است. با استفاده از Knob های Threshold و Amount می‌توانید شدت نویزگیری را کنترل کنید تا آسیبی به صدای وکال یا سازی که ضبط کرده‌اید نرسد. سپس گزینه Accept را بزنید. در انتها بعد از انجام نویز گیری، با استفاده از گزینه Drag فایل صوتی را از پلاگین Edison، وارد بخش Playlist کنید.

آیا برداشتن نویز به صورت نرم افزاری خوب است؟

ویرایش‌های نرم‌افزاری روی فایل صوتی مطلقاً خوب نیستند. ممکن است در آینده‌ی نزدیک هوش مصنوعی آنقدر پیشرفت کند که بتوان با خیال راحت از این روش‌ها برای حذف کامل نویز صدا استفاده نمود. در حال حاضر این روش مقدار کمی به فایل صوتی ما آسیب می‌زند و نباید به طور افراطی از آن استفاده نمود. همیشه سعی کنید با ابزار‌های مانیتورینگ قوی (اسپیکر و هدفون) فایل صوتی ادیت شده را به دقت بررسی کنید تا از سالم بودن آن اطمینان حاصل شود.

قبل از ضبط صدا، نویز را کنترل کنید

جادو در ویرایش‌های نرم‌افزاری اتفاق نمی‌افتد، ضبط را جدی بگیرید! بله تا جایی که امکان دارد پیش از ضبط صدا، نویز و صدا‌های محیط اطراف را کنترل کنید. با این کار خیلی کمتر به ویرایش صدا نیاز پیدا خواهید کرد. استفاده از میکروفون‌های خوب بسیار مفید هستند اما مطمئن باشید همان میکروفون‌ها نیز صدا‌های بکگراند را ضبط می‌کنند و حتی از خود نویز تولید می‌کنند. می‌گویند در یک ضبط وکال موفق، ۵۰ درصد کار را خوانندهِ خوب جلو می‌برد، ۴۰ درصد را اتاق! و ۱۰ درصد را لوازم استودیویی. پس به فکر ایزوله و آکوستیک کردن اتاق خود باشید.

آرتیست شو، نکات مهم قبل از ضبط را در مقاله‌ای برای شما عزیزان تدارک دیده‌است. با رعایت تمامی این نکات می‌توانید در استودیوی خانگی خود، ضبط‌های حرفه‌ای انجام دهید. برای مطالعه مقاله کافیست روی لینک زیر کلیک کنید:
راهنمای ضبط موسیقی در استودیوی خانگی

برچسب‌ها:
وحیدرضا اویسی

    نوشته‌های مرتبط

    دیدگاه‌ها

    *
    *

    0