آرتیست‌شو

ساختار موسیقی: آشنایی با ورس، کورس و …

ساختار و فرم آهنگ

موسیقی روایت یک داستان است و بهترین داستان‌ها فرم و دسته‌بندی خیلی خوبی دارند. پس یک موسیقی خوب هم باید فرم و دسته‌بندی مناسبی داشته باشد. این چالش خیلی از هنرجویان موسیقی است که چگونه آهنگ خود را دسته بندی کنند و ملودی‌ها و ریتم و هارمونی‌ها را در جای مناسب جای بدهند. در مقاله‌های پیشین با مرحله‌ی ریتم سازی و ملودی سازی و ساخت هارمونی آشنا شدیم. حال در این مقاله می‌خواهیم با ساختار موسیقی آشنا شویم و ریتم و ملودی آهنگمان را در بخش‌های متفاوت یک آهنگ تقسیم کنیم.

در این مقاله قسمت‌های مختلف یک آهنگ را همراه با آهنگ Chained to rythem از خانم katy Perry توضیح می‌دهیم. (مثل همیشه این نکته رو می‌گیم که هیچ قانون خاصی وجود نداره و هرکسی آزادانه و با سلیقه‌ی خودش می‌تونه موسیقی بسازه 😊🎼)

مباحثی که در این مقاله بررسی می‌کنیم:

🔴 اینترو
🔴 ورس
🔴 کورس
🔴 بریج
🔴 اوترو

اینترو چیست؟

مانند شروع یک فیلم یا داستان، موسیقی هم باید شروع جذابی داشته‌باشد تا توجه شنونده را خیلی زود جذب کند؛ هرچند نباید با غافلگیر کردن شنونده این کار را انجام داد. به همین علت معمولا intro یک آهنگ آرام است و با کلیدهای بم آغاز می‌شود هدف از اینترو چیست؟ هدف از اینترو آماده کردن شنونده برای درک ریتم، تمپو و ملودی آهنگ و یک معرفی برای شروع صدای خواننده است.

ورس چیست؟

ورس شروع داستان آهنگ ماست. در موسیقی‌هایی که دارای ترانه (Lyric) هستند، ورس فضایی برای گفتن داستان از طرف خواننده است. یک آهنگ معمولا از 2 یا 3 verse یا حتی بعضی در بعضی از آهنگ‌های سبک هیپ هاپ و ترپ از 4 ورس تشکیل می‌شود. این که ورس‌های یک آهنگ چقدر با هم هماهنگ باشند یا چگونه بیان شوند که نظر شنونده را به خود جلب کند، به خلاقیت خواننده و ترانه‌سرا برمی‌‎گردد. در آهنگسازی و تنظیم به قسمت ورس آهنگ A نیز گفته می‌شود.

پری کورس چیست؟

در بعضی از آهنگ‌ها قسمتی از ورس به نام Pre chorus وجود دارد. این که پری کورس داشته باشیم یا نه، کاملا اختیاری است. ساختار حری کورس به شکلی‌ست که انگار ما را برای شنیدن یک چیز شگفت‌انگیز آماده می‌کند. آن چیز شگفت‌انگیز کورس آهنگ است. در بعضی از آهنگ‌ها می‌بینیم که وجود پری کورس چقدر به زیبا شدن آهنگ کمک می‌کند. در هر صورت پری کورس تاثیرگذاری کورس آهنگ را برای شنونده بیشتر می‌کند.

کورس آهنگ چیست؟

کورس یک قسمت خیلی مهم در آهنگ‌هاست. کورس اوج موسیقی ما را نشان می‌دهد. معمولا ملودی اصلی آهنگ در این قسمت ظاهر می‌شود و گاها عنوان آهنگ هم در این قسمت مطرح می‌شود. می‌توان گفت کورس یک خلاصه از داستان آهنگ ماست. کورس معمولا شامل هوک، جذاب‌ترین قسمت موسیقی، می‌شود. ورس و پری کورس برای این قسمت تلاش می‌کنند (می‌شه گفت یجورایی در خدمت کورس هستن). بنابراین کورس آهنگ باید به زیبایی هر چه تمام‌تر این تلاش‌ها را پاسخ دهد. به قسمت کورس آهنگ B نیز گفته می‌شود.

بریج چیست؟

بریج معمولا یک بار در کل آهنگ ظاهر می‌شود که اکثر اوقات بین کورس دوم و سوم است. در بریج می‌خواهیم نشان دهیم که آهنگ ما بیشتر از چند قسمتی است که تکرار می‌شود. در قسمت بریج سرعت آهنگ و حتی نوع خواندن خواننده تغییر می‌کند و آهنگ را از یکنواختی خارج می‌کند. بریج باعث می‌شود تقریبا در قسمت‌های انتهایی آهنگ یک بار دیگر شنونده را مجذوب آهنگ کنیم. بریج می‌تواند شامل تغییر کلید باشد (مثلا از C ماژور به A ماژور) یا سولوی گیتار الکتریک باشد. به قسمت بریج آهنگ C نیز گفته می‌شود.

اوترو چیست؟

اوترو قسمت پایانی آهنگ است. بنابراین در این بخش این سیگنال را به شنونده می‌دهیم که موسیقی رو به پایان است؛ این کار را با چند روش می‌توانیم انجام دهیم. اما اوترو معمولا نقطه مقابل اینترو است و در این قسمت موسیقی آرام و کم کم ناپدید می‌شود. یا در بعضی از آهنگ‌ها می‌شنویم که کورس آهنگ درحال تکرار است و به آرامی محو می‌شود.

در دوره‌ی آموزشی آهنگسازی و تنظیم آرتیست‌ شو تمام نیازهای شما برای ساخت آهنگ را پوشش داده‌ایم. از ساخت ملودی و ریتم، آشنایی و استفاده از تک‌تک سازها در دو فضای آکوستیک و الکترونیک تا شکل‌گیری ساختار موسیقی و یک میکس اولیه. قسمت‌های ابتدایی دوره برای احترام به تصمیم شما رایگان قرار گرفته! برای مشاهده دوره روی لینک زیر کلیک کن 👇
آموزش آهنگسازی و تنظیم حرفه‌ ای

امیدوارم از خوندن این مقاله لذت برده باشین. تا اینجا مباحث پایه برای ساخت یک آهنگ رو یاد گرفتیم در ادامه با مقالات کاربردی‌تر نکات بیشتری درباره ساخت آهنگ خواهیم گفت😊 حالا شما بگین کدوم قسمت یک آهنگ براتون جذاب‌تره؟ ورس، کورس یا بریج؟

امین خان‌زاده

  نوشته‌های مرتبط

  دیدگاه‌ها

  *
  *

   Amirhossein_kh پاسخ

   دمتون گرم

    امین خان‌زاده پاسخ

    ممنون امیرحسین عزیز 🌹

  0