آرتیست‌ شو

آموزش تبدیل فایل صوتی به میدی (Midi) در اف ال استودیو + ویدئو

تبدیل فایل صوتی به میدی (Midi) در اف ال استودیو

در نرم افزار‌های آهنگسازی، نُت‌ها و اطلاعات مربوط به آن‌ در فرمتی به نام میدی (Midi) ذخیره می‌شوند. بزرگترین مزیت این فرمت، امکان ویرایش تمامی اطلاعات ذخیره شده در آن می‌باشد. با این حال ما همیشه به فرمت میدی دسترسی نداریم و ممکن است فایل صوتی‌ای داشته باشیم که نیاز به تغییر داشته باشد. به عنوان مثال اگر یک لوپ ملودی گیتار داشته باشیم و بخواهیم تغییراتی در نُت‌های نواخته شده ایجاد بکنیم. همچنین ممکن است بخواهیم تا نُت‌های نواخته شده در فایل صوتی در ساز دیگری اجرا شوند. برای انجام تمامی این تغییرات، اول باید فایل صوتی را به فرمت میدی تبدیل کنیم. در ادامه تبدیل فایل صوتی به میدی و برعکس آن را در محیط اف ال استودیو یاد می‌گیریم.

ویدئو آموزشی تبدیل فایل صوتی به میدی (Midi)

چگونه فایل صوتی را به میدی (Midi) تبدیل کنیم؟

ابتدا وی اس تی مد نظرتان که قرار است خروجی میدی به آن منتقل شود را باز کنید. روی مستطیل کوچک جلوی اسم وی اس تی کلیک کنید تا در حالت فعال قرار بگیرد. در مرحله بعد، یک Pattern به اندازه فایل صوتی باز کنید. سپس روی فایل صوتی کلیک کنید و گزینه Edit Sample را بزنید. بعد از باز شدن فایل صوتی در پلاگین Edison، روی گزینه Tools که با علامت آچار مشخص شده کلیک کنید. در نهایت روی Convert to score and dump to piano roll را انتخاب کنید. همچنین می‌توانید روی هر بخشی از فایل صوتی کلیک کنید و از منوی Tools دوباره روی گزینه ذکر شده کلیک کنید.

برای دانلود نرم‌افزار اف ال استودیو روی لینک زیر کلیک کنید:
دانلود نرم‌ افزار آهنگسازی اف ال استودیو Image-Line FL Studio 20

بعد از انتخاب این گزینه، نُت‌های موجود در فایل صوتی با همان ریتم به Pattern منتقل می‌شوند. البته در نظر داشته باشید که هر چه ملودی فایل صوتی پیچیده‌تر باشد امکان بروز خطا در این فرآیند بیشتر است. با این حال این خطاها چندان مشکل ساز نیستند و می‌توانید به صورت دستی در Piano Roll رفعشان کنید.

چگونه فرمت میدی (Midi) را به فایل صوتی تبدیل کنیم؟

وی اس تی های سنگینی مانند آمنیسفر (Omnisphere) میزان زیادی از رم و پردازنده را اشغال می‌کنند. در این مواقع می‌توانیم از Pattern های میدی خروجی فایل صوتی بگیریم تا پروژه کمی سبک‌تر شده و پردازنده و رم کمتر درگیر باشند. برای این کار کافیست روی Pattern مد نظر راست کلیک کنید و گزینه Quick Render as Audio Clip را بزنید.

تبدیل میدی به فایل صوتی

میدی (MIDI) چیست؟

MIDI یا Musical Instrument Digital Interface (رابط دیجیتالی موسیقیایی!) هم یک زبان از کدهای استاندارد است که توسط ۲ نفر از موسیقی‌دانان به نام‌های Dave Smith و Chet Wood پایه‌گذاری شد. “میدی” پارامترهای موسیقی مثل پیچ، داینامیک، تمپو و خیلی چیزهای دیگر را منتقل می‌کند. درست مانند انتقال داده‌های کامپیوتر در مثال بالا، میدی هم دقیقا به همین شکل عمل می‌کند.

ما نُتی را در میدی‌ کیبورد خود می‌نوازیم و میدی داده‌های مربوطه را به کامپیوتر منتقل می‌کند؛ حال این داده‌ها می‌توانند در نرم‌ افزار میزبان (DAW) ضبط، ویرایش و پخش شوند. می‌توان داده‌ها را از کامپیوتر به میدی نیز انتقال داد. یعنی ما داده‌ را از کامپیوتر به زبان میدی به سخت‌افزارها (که معمولا سینتی سایزرها هستند) ارسال می‌کنیم و این بار صدا درون سخت‌افزار تولید می‌شود. همینطور از میدی می‌توان در لحظه استفاده کرد؛ به این شکل که مثلا میدی‌ کیبورد خود را به یک سخت‌افزار که میدی را ساپورت می‌کند متصل کنیم و شروع به نواختن کنیم.

برای آشنایی بیشتر با فرمت میدی و میدی کنترولر‌ها روی لینک زیر کلیک کنید:
میدی (MIDI) چیست؟آشنایی با انواع میدی کنترلر

برای مشاهده‌ی سایر آموزش‌های کاربردی روی لینک زیر کلیک کنید:
ویدئو‌ها کوتاه آموزشی

وحیدرضا اویسیوحیدرضا اویسی

  نوشته‌های مرتبط

  دیدگاه‌ها

  *
  *

   حسین رجبی Highlyrj پاسخ

   خیلی کاربردی بود ممنون ❤️

    وحیدرضا اویسی وحیدرضا اویسی پاسخ

    ممنون دوست عزیز خوشحالم که براتون مفید بوده ❤️

  0